دستگاهNvr چیست؟ | تفاوت دستگاه nvr با dvr در چیست ؟

دستگاه ان وی ار

دستگاهNvr چیست؟ یا دستگاه ان وی آر چیست؟ سیستم های دوربین مداربسته یکی از سیستم های امنیتی پرکاربرد هستند که به راحتی با نصب آنها در محل کار و یا منزل می توانید امنیت خود را تامین کنید. البته امنیت تنها مزیت استفاده از دوربین های مداربسته نیست. اگر قصد نظارت بر کارکنان خود را دارید نیز میتونید از سیستم های مداربسته استفاده کنید.

با استفاده از دوربین های مداربسته از مزایای زیادی مثل پیشگیری از وقوع جرم، نظارت بر کارکنان، شواهد و ثبت مدارک برخوردار بشید. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم دستگاهNvr چیست؟ با ما همراه باشید.


دستگاهNvr چیست؟

دستگاهNvr چیست؟

ضبط تصاویر است.
دستگاه nvr در سیستم های مداربسته تحت شبکه برای ثبت و ذخیره ی تصاویر مورد استفاده قرار میگیرد. کلمه ی nvr مخفف عبارت انگلیسی Network Video Recorder است و همانطور که از نامش مشخص است با استفاده از شبکه ی اینترنت کار میکند.


کاربرد دستگاه nvr چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که وظیفه ی دستگاهNvr چیست؟ دستگاه nvr وظایف مختلفی بر عهده دارد. این دستگاه مسئول ذخیره سازی تصاویر، مدیریت و کنترل تصاویر است و قابلیت های بی نظیری مثل تشخیص چهره، تشخیص اعداد روی پلاک، شمارش اشخاص و … است. می توان گفت دستگاه nvr کارکردی شبیه سرورهای رایانه ای دارد که نصب و راه اندازی آن کار آسانیه.


مسئولیت دستگاه :nvr
• ثبت تصاویر ارسال شده از دوربین های مداربسته
• پخش تصاویر به صورت زنده قابلیت بازپخش تصاویر
• قابلیت برق رسانی به دوربین ها در دستگاه های nvr POE
• پردازش دقیق تصاویر
• ذخیره سازی و نگهداری تصاویر
اما تفاوت دستگاه دی وی آر با دستگاه nvr چیست؟

لیست ویژگی ها و کاربرد دستگاه NVR را میتونید در صفحه نمایندگی دوربین مداربسته هایکویژن مطالعه نمایید.


تفاوت دستگاهNvr با دستگاه dvr چیست؟

تفاوت دستگاهNvr  با دستگاه dvr چیست؟


دستگاه ان وی آر چیست؟ دستگاه های nvr تصاویر کدگذاری شده را که از دوربین های IP دریافت کرده، ذخیره میکند. دستگاه nvr نیازمند سخت افزار پردازش ویژه ای نیست‌. دستگاه dvr تراشه ای کوچک برای پردازش تصاویر آنالوگ و تبدیل آنها به تصاویر دیجیتال را دارد. نقطه ی مشترک این دو دستگاه، در قابلیت ذخیره سازی آنهاست.


اصلی ترین تفاوت بین دستگاه dvr و nvr در نحوه ی کابل کشی است. سیستم های ان وی آر تصاویر دوربین های IP را از طریق wifi nvr یا POE_nvr ثبت میکنند‌. اما دستگاه های ان وی آر تصاویر دوربین های آنالوگ را از طریق کابل های کواکسیال ضبط میکنند. نکته ای که باید بدانید این است که هر دو نوع دستگاه ضبط کننده بدون اینترنت نیز کار میکنند.

البته زمانی نیاز به اینترنت خواهید داشت که بخواهید تصاویر را به صورت زنده مشاهده کنید‌.
اگر بخواهیم خلاصه وار مزایا و معایب هر کدام از دستگاه های nvr و dvr را بررسی کنیم باید بگوییم که دستگاه های ان وی آر به دوربین های مداربسته ی تحت شبکه متصل میشه.

کیفیت ضبط بالایی دارند و همچنین راه اندازی این دستگاه ها آسان است. تنها عیب این دستگاه ها قیمت بالای آنهاست. دستگاه های دی وی آر به دوربین های آنالوگ یا کواکسیال متصل میشه. کیفیت ضبط نسبتا پایین تری در مقایسه با دستگاه های nvr دارند. همچنین راه اندازی سیستم های dvr در مقایسه با nvr دشوارتر است. یکی از مزایای دستگاه dvr قیمت مناسب تر آنه.

ویژگی های بیشتر دستگاه DVR را مستونید در مقاله دستگاه dvr چیست مطالعه نمایید.


ویژگی های دستگاه nvr

ویژگی های دستگاه nvr


دستگاهNvr چیست؟ دستگاه های nvr بر اساس تعداد کانال ها نیز طبقه بندی می شوند. تعداد کانال ها نشان دهنده ی تعداد دوربین هایی است که دستگاه nvr قابلیت ساپورت آنها را دارد. غالبا دستگاه های nvr که در بازار به فروش می رسند از نوع ۴، ۸، ۱۶، ۳۲ و ۶۴ کاناله هستند.

البته دستگاه های ان وی آر ۱۲۸ و ۲۵۶ کاناله نیز موجود هستند که مخصوص مکان های بسیار بزرگ مثل سازمان ها، ادارات و کارخانجاتی هستند که نیازمند امنیت بالا و به دنبال آن تعداد دوربین های بیشتری هستند.

۲) کیفیت ثبت در دستگاهNvr چیست؟ : دستگاه های ان وی آر بر اساس کیفیت ضبط تصویر با یکدیگر تفاوت دارند. تصاویر ضبط شده در هر نوع دستگاه nvr ممکن است رزولوشن های متفاوتی( ۵، ۳، ۲ و … ) داشته باشد.


۳) تعداد هارد دیسک در دستگاه ان وی آر چیست؟ : تعداد هارد دیسک هایی که هر دستگاه می تواند ساپورت کند با دستگاه دیگر متفاوت است. غالبا دستگاه های ان وی آر ۱، ۲، ۴، ۸ و ۱۶ هارد را ساپورت میکنند. بعضی از انواع دستگاه های nvr قابلیت پشتیبانی هارد های اکسترنال را نیز دارند.


۴) خروجی تصاویر دردستگاهNvr چیست؟ : برای این که بتوانید تصاویر ذخیره شده در دستگاه ان وی آر را در صفحه ی مانیتور مشاهده کنید، یک سری پورت در قسمت پشتی دستگاه قرار گرفته. این پورت ها شامل HDMI، VGA، LAN میباشد که بعدا درباره ی وظایف هر پورت توضیحاتی خواهیم داد‌.


ویژگی ها:

۵) فشرده سازی تصاویر: جهت کاهش حجم تصاویر، هنگامی که تصاویر از دوربین مداربسته دریافت می شوند با استفاده از کدک های خاصی کدگذاری انجام میگیرد.

۶) پهنای باند در دستگاه ان وی آر چیست؟: پهنای باند ورودی و خروجی در بخش دیتاشیت هر دستگاه ذکر شده است. پهنای باند در دستگاه ان وی آر نشان دهنده ی حجم اطلاعات ورودی و خروجی میباشد. مشخص است هر اندازه پهنای باند یک دستگاه ان وی آر بالاتر باشد، میتونیم دوربین های با کیفیت تری را پشتیبانی و ساپورت نماید.


۷) درگاه POE: این درگاه در بعضی از دستگاه های ان وی آر وجود دارد که قابلیت تغذیه به وسیله ی کابل تصویر را برای دوربین مداربسته مهیا میکند و اینگونه نیازی نیست برای هر دوربین منبع تغذیه ی جداگانه ای تهیه کرد.
۸) Raid: با استفاده از این قابلیت، این امکان وجود دارد چند هارد را ترکیب نمود و به عنوان یک مجموعه ی هارد از آن استفاده کرد. با استفاده از این قابلیت امنیت بیشتر میشه.
۹) پلی بک: به کمک این ویژگی میتونه تصاویر را در حین ضبط شدن مشاهده نمود.


پورت های دستگاه nvr

پورت های دستگاه nvr

پورت ورودی صدا دردستگاهNvr چیست؟ : تعداد این پورت ها از پورت های ورودی تصویر کمتر است. کار این پورت دریافت صدا از میکروفون ها میباشد.
پورت ESATA: این پورت مشابه پورت USB است و زمانی که فضای ذخیره سازی اندک است یا قصد back up داشته باشیم، با اتصال این پورت به هارد می توانیم back up گیری کنیم.


پورت: Alarm با وصل کردن سیم یک دستگاه هشدار خارجی، زمانی که این دستگاه هشدار دهد دستگاه هشدار را به دی وی آر تحویل داده و دستگاه دی وی آر، ان وی آر آن را از طریق پیام به کاربر میرسونه.

پورت: VGA از این پورت برای انتقال تصاویر به نمایشگر استفاده میشه.
درگاه خروجی صدا: بعضی دستگاه های ان وی آر به این پورت مجهز شده اند که صداها را از میکروفون دریافت کرده و به نمایشگر میفرستد.

بیشتر بدانید: تفاوت دوربین اچ دی با آی پی | مزایای دوربین ای پی


مزایای دستگاهNvr چیست؟


با توجه به بالا رفتن شما طرفداران دستگاه های nvr در مقایسه با دستگاه dvr، باید ببینیم مزایای دستگاه nvr چیست؟
۱) یکی از مهمترین قابلیت های دستگاه ان وی آر، کیفیت ضبط بالای آن است که میتونه تصاویر با کیفیت متفاوتی از ۲ مگاپیکسل تا ۱۲ مگاپیکسل را ساپورت کنند. از آنجایی که هنگام نظارت بر ویدئوهای دوربین های مداربسته، جزئیات بسیار مهمه، انتخاب دستگاه ان وی آر توصیه میشه.


۲) یکی از مزایای دستگاه nvr کابل کشی آسان آنه. راه اندازی این سیستم ها از طریق nvr wifi به آسانی صورت میگیرد.
۳) از آنجایی که دستگاه های ان وی آر تصاویر را به وسیله ی کابل اترنت دریافت می کنند، می توانید این دستگاه را در هر مکانی که خواستید نصب کنید. ( بر خلاف دستگاه های dvr که باید در نزدیکی دوربین ها نصب شوند. )


انواع دستگاهNvr چیست؟


• دستگاه ان وی آر ۴ کاناله که قابلیت اتصال ۴ دوربین را دارند
• دستگاه ان وی آر ۸ کاناله که قابلیت اتصال حداکثر ۸ دوربین را دارند.
• دستگاه ان وی آر ۱۶ کاناله که حداکثر ۱۶ دوربین را ساپورت میکند.
• دستگاه ان وی آر ۳۲ کاناله که قابلیت اتصال به ۳۲ دوربین را دارد.


بهترین nvr را از کجا بخریم؟

بهترین nvr را از کجا بخریم؟


مهمترین نکته اینه که دستگاه nvr را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید. در این زمینه می توانید به فروشگاه هایکوژن پلاس اعتماد کنید. البته بهتر است پیش از خرید دستگاه ان وی آر نکات زیر را هم مد نظر قرار دهید.
مارک و برند دستگاه: یکی از مهمترین نکاتی که باید مد نظر قرار دهید، مارک دستگاه ان وی آره. سیستم های نرم افزاری در دستگاه های nvr معتبر و مطرح بسیار بهتره.

زمانی می توانید اجزای سیستم را نصب و راه اندازی کنید که همگی مربوط به یک برند باشند و یا همگی سیستم پروتکل انتقال ONVIF را ساپورت کنند.تعداد پورت هایی که دستگاه ساپورت میکند نیز بسیار مهمه. موقع خرید توجه کنید به چه تعداد دوربینی نیاز دارید و دستگاهی سازگار با آن را انتخاب کنید.


پهنای باند: به پهنای باند دستگاه توجه کنید. همانطور که قبلا هم گفتیم پهنای باند بیشتر مناسب تره. تعداد هاردی که یک دستگاه پشتیبانی میکند نیز یک گزینه ی مهمه.
POE بودن: POE بودن دستگاه نیز یکی از قابلیت های مهم است که ضمن خرید آن باید در نظر داشته باشید.

تحقیق در مورد nvr


در این مقاله سعی شد به سوالاتی نظیر دستگاه ان وی آر چیست؟ کاربردهای دستگاه nvr چیست؟ و همچنین تفاوت دستگاه dvr با دستگاه nvr چیست؟ و در پایان به این نتیجه رسیدیم که به دلیل ویژگی هایی مثل کیفیت بالای تصاویر، سهولت نصب و استفاده دستگاه های nvr گزینه ی خوبی هستند. برای خرید بهترین دستگاه nvr نکاتی مثل چند کاناله بودن دستگاه و داشتن بعضی پورت ها مثل پورت POE را نیز باید در نظر بگیرید.

خلاصه ی نکات

اولین قدمی که پیش از نصب یک سیستم امنیتی مداربسته باید برداریم، انتخاب یک سیستم ذخیره سازی تصاویر مناسبه. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم در سیستم های مداربسته دستگاه ضبط تصاویر دو نوع اند : دستگاه dvr و دستگاه nvr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *