محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته

محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته |مرجع اطلاعات دوربین مداربسته -هایکویژن

آیا شما هم مانند بسیاری از مردم در  زمان هایی که از خانه یا محیط کار خود به بیرو میروید به خصوص زمان هایی که به سفر میروید احساس نگرانی میکنید؟آیا برای شما هم سوالی در زمینه اینکه محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته به چه صورتی میباشد و برد تصویر برداری آن چقدر است برایتان پیش آمده است؟پیشنهاد میشود بزای پاسخ به سوالات خود مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته:

    در زبان روزمره ، میدان دید دوربین مدار بسته ، که به اختصار FOV نامیده میشود ، به منطقه ای گفته میشود که از طریق هر ابزار نوری ، که میتواند چشم انسان یا لنز باشد ، قابل مشاهده است. این تعریف را میتوان در اصطلاح CCTV به کار برد و FOV را میتوان به عنوان عرض یا ارتفاع صحنه ای قرار داد که توسط دوربین امنیتی کنترل میشود.

هم چنین شما میتوانید برای خرید دوربین مداربسته به صفحه دوربین مداربسته هایک ویژن مراجعه کنید.

چگونه میدان دید دوربین مدار بسته (FOV) را محاسبه میکنید؟

چگونه میدان دید دوربین مدار بسته و محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته (FOV) را محاسبه میکنید؟

برای محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته یک محاسبه ساده برای لنزهای دوربین مداربسته ۱/۴ اینچی را میتوان با استفاده از فرمول زیر انجام داد: W (عرض افقی) = (فاصله) * ۳٫۲ میلی متر / (فاصله کانونی لنز) جایی که ۳٫۲ میلی متر اندازه افقی سنسور دوربین مداربسته ۱/۴ ″ است (۴٫۸ میلی متر برای سنسور ۱/۳)). استفاده از لنز مناسب برای میدان دید مورد نظر بسیار مهمه.

در غیر این صورت تصاویر موجود در دوربین های امنیتی راضی کننده نیستند.

لنز دوربین مداربسته با فاصله کانونی ثابت از قیمت کمتری برخوردار است و اعوجاج های کوچکتری را ایجاد میکند اما از نظر انتخاب زمینه دید انعطاف پذیر نیست. برای انتخاب لنز مناسب ، طراح دوربین مداربسته باید تمام پارامترها را در نظر بگیرد.

از استفاده از ماشین حسابهای لنز آنلاین که معمولاً در دسترسه خودداری کنید زیرا برای انتخاب مناسب لنز باید هم ارتفاع نصب دوربین و هم ارتفاع جسم را در نظر بگیرید. بدون در نظر گرفتن تمام این پارامترها در تصویر ، خطای محاسبه میتواند از ۳۰٪ فراتر رود.

هم چنین:

همچنین دوربین های مدرن دارای لنزهای کوتاه، دارای زاویه های گسترده ای غیر استاندارد (مانند ۱۱۰ درجه) هستند ، بنابراین تنها یک ماشین حساب FOV با یک پایگاه داده داخلی از مدل های دوربین میتواند زاویه های صحیح را نشان دهد و fov را دقیق محاسبه کند.

محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته میدان دید دوربین مدار بسته و ماشین حساب میدان دید دوربین در طرح بخش ۲ بعدی (رنگ های مختلف نشان دهنده مناطق دوربین با تراکم پیکسلی متفاوته): با استفاده از نرم افزار طراحی دوربین مداربسته (ابزار طراحی سیستم ویدیوی IP) میتوانید ببینید که چگونه اصلاح پارامترهای نصب می توانند بر نتیجه تأثیر بگذارند.

زاویه غیر استاندارد زاویه غیر استاندارد: چند سال پیش بیشتر لنزهای دوربین مستعمل تولید کننده دوربین با لنز معمولی و زاویه دید چنین لنزهایی را می توان با استفاده از فرمول معمولی ArcTan () محاسبه کرد. HorizontalAngle= 2 * arctan(SensorSize/(FocalLenght * 2)) اما اکنون تعداد زیادی مدل دوربین با زاویه غیر استاندارد وجود دارد. به عنوان مثال برای Hikvision DS-2CD2622FWD-I (Z) (S)

سازنده دارای محدوده زاویه زیره: از ۳۵ تا ۱۰۶ درجه. ماشین حساب های معمولی لنز ، یک دامنه زاویه اشتباه ارائه میدهند ، به احتمال زیاد: از ۲۴ تا ۸۵ درجه. تنها روش برای محاسبه عرض زاویه یا میدان دید استفاده از داده های سازنده است، بنابراین ابزار طراحی سیستم ویدیوی IP دارای یک پایگاه داده از مدل های دوربینه.

فاصله دید دوربین مدار بسته

فاصله دید دوربین مداربسته در محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته

 محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته : اخیراً راهنمای خرید دوربین مدار بسته در دفترچه راهنمای مربوطه دارای بخشی به طور خاص در مورد فاصله دوربین مدار بسته است. ارزش این را دارد که مدتی را به خواندن راهنماها اختصاص دهید زیرا آنها به بیشتر سوالات شما پاسخ میدهند.

اگر در رابطه با یک پروژه خاص به کمک نیاز دارید ، لطفاً از تماس با ما دریغ نکنید ، ما همیشه خوشحالیم که به شما مشاوره رایگان و بدون هیچ گونه تعهدی ارائه میدهیم.

فاصله TVL و IR افرادی که دوربین مداربسته میفروشند ، اغلب در مورد فاصله دوربین مداربسته بسیار گمراه کننده صحبت میکنند. آنها به طور معمول دو رقم ، تعداد TVL و محدوده IR را نقل میکنند. این را می توان دامنه و فاصله در زمان شب نامید. محدوده IR یک عدد تا حد زیادی است که بر اساس فاصله دور از دوربین میتوان نور قرمز مادون قرمز را تشخیص داد.

برای مطالعه بیشتر: دوربین تحت شبکه چیست؟

فاصله و محدوده نوری

فاصله ثبت جزئیات با استفاده از دوربین ، محدوده نوری آنه. متأسفانه هیچ کس آن را نقل نمیکند ، آنها فقط محدوده IR را نقل میکنند. محدوده نوری هیچ ارتباطی با TVL دوربین یا میزان روشنایی IR ندارد ، همه اینها بستگی به لنز نصب شده دارد. باعث می شود فاصله های بسیار دور نیز دیده شود. DVR تصاویر را به صورت نقطه های کوچک یا پیکسل ذخیره میکند. با وضوح D1 در هر فریم تصویر حدود ۴۰۰۰۰۰ پیکسل دریافت میکنید.

با فاصله گرفتن از دوربین ، با لنزهای زاویه باز پیکسل ها خیلی سریع از هم جدا میشوند و پیکسل های کمتر باعث ضبط کمتر در دوربین میشود. برعکس ، یک لنز تله فوتو بیشتر پیکسل ها را متمرکز میکند و جزئیات بیشتری را از دوربین میگیرد.

لنزهای دوربین در میلی متر اندازه گیری میشوند ، هرچه عدد کوچکتر باشد ، زاویه دید گسترده تر است. ۲٫۸ میلی متر یا ۳٫۶ میلی متر زاویه باز در نظر گرفته میشود. یک راهنمای تقریبی برای محدوده نوری دوربین های مختلف لنز.

فاصله ای که میتوان با استفاده از دوربین مداربسته با تعریف استاندارد ، شماره پلاک یا شخص را شناسایی کرد. برای سیستم های HD1080P م توانید این ارقام را دو برابر کنید. لنز ۲٫۸ میلی متری ۱٫۵ متر لنز ۳٫۶ میلی متری ۳ متر لنز ۶ میلی متری ۵ متر لنز ۹ میلی متری ۶ متر لنز ۱۲ میلی متری ۷ متر لنز ۲۲ میلی متری ۱۲ متر لنز ۶۰ میلیمتری ۳۵ متر

فاصله کانونی دوربین مدار بسته:

محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته و فاصلخ کانونی دوربین مداربسته

 در زبانه فاصله کانونی محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته  میتوانید از ماشین حساب لنز داخلی برای محاسبه فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته ، میدان دید دوربین ، تراکم پیکسل در فاصله مشخص شده و دیدن مناطق شناسایی (قرمز) ، تشخیص (زرد) ، تشخیص (سبز) و نظارت (آبی) استفاده کرد. فاصله کانونی (با میلی متر اندازه گیری شده) – فاصله از مرکز لنز تا نقطه کانونی (سنسور). هرچه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد ، زاویه دید باریکتره.

برای محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته یا فاصله کانونی لنز ، باید برخی از پارامترهای نصب را بدانید. اگر نیاز به محاسبه فاصله کانونی دوربین مدار بسته دارید ، باید پارامترهای زیر را تعیین کنید: – فاصله از دوربین – حداکثر فاصله از دوربین تا هدف. – ارتفاع نصب دوربین – ارتفاع نصب دوربین امنیتی.

– میدان دید: ارتفاع – ارتفاع هدف (به عنوان مثال ۱٫۸ متر یا ۶ فوت برای افراد). وقتی Field View (FOV) Height را برای نصب دوربین انتخاب می کنید ، نرم افزار Tilt دوربین را محاسبه میکند. Field of View: Width – گزینه دیگر تعیین عرض FOV به جای ارتفاعه.

فقط کافی است عرض مساحت میدان دید (منطقه مشاهده) را برای فاصله دوربین مشخص شده وارد کنید. اگر پارامترهای FOV را تغییر دهید ، فاصله کانونی و زاویه دید به طور خودکار دوباره محاسبه میشود. گزینه دیگر تعیین زوایای دید به جای FOV Width است. در این حالت ، FOV و Camera Focal Length به طور خودکار محاسبه میشوند.

قالب سنسور دوربین – اندازه سنسور CCD یا CMOS (قالب سنسور). شما میتوانید قالب سنسور را از: ۱/۴ ″ ، ۱/۳ ″ ۶ ۳٫ ، ۱/۳ ″ ، ۱ / ۲٫۵ ″ ، ۱/۲ ″ ، ۲/۳ ″ ، ۱ ″ و ۱٫۲۵ انتخاب کنید. معمولاً میتوانید قالب سنسور را در مشخصات دوربین پیدا کنید. یک مقدار معمول برای دوربین شبکه با وضوح VGA 1/4 اینچ است. برای بسیاری از دوربین های دارای سنسور CCD ، فرمت ۱/۳ ″ (سونی ، سیسکو) است. بعضی از دوربین های Panasonic BB-HCM از ۱ / ۳٫۶ ″ استفاده میکنند.

برای تنظیم دوربین مداربسته ابتدا باید اجزای سازنده دوربین مداربسته تحت شبکه رو بشناسید

دوربین مداربسته تا چند متر فیلم میگیره:

در این بخش میخواهیم بدانیم چند متر را میتوانید با یک دوربین مدار بسته مشاهده کنیدو محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته به چه صورت است؟اول اینکه باید بدانید میزان گرفتن فیلم و حتی ذخیره سازی آن به نوع دوربین،حجم هارد، تعداد دوربین ها، کیفیت دوربین ها، حالت ضبط، و عوامل دیگر نیز در نوع ضبط فیلم تاثیر دارد و اما یک دوربین مدار بسته میتواند از ۱۰ تا ۱۵۰ متر در طول یک شب فیلم بگیرد،

بسته به زاویه دید دوربین مسافت مشخص میشود و اینکه چشمی دوربین اگر گردان باشد و یا اینکه ثابت باشد همه این موارد در نوع فیلم گرفتن مهم هستند. حتی اگر دوربین را در یک مکان بسیار بزرگ قرار دهید فاصله ای در حدود ۱۰۰*۱۰۰ متری را کاملا پوشش میدهد، بنابراین با توجه به نحوه نصب یک دوربین مدار بسته به طور معمول پوشش دهی مناسبی دارد. برد مفید دوربین مدار بسته چقدر است؟ 

محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته

 برد IR نقل شده از یک دوربین را با فاصله یا دامنه نوری آن اشتباه نگیرید. در محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته محدوده IR به طور گسترده در دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار میگیرد و تقریباً یک عدد ساخته شده و قراره نشانه ای از فاصله دوربین با نور IR باشد. هیچ ارتباطی بین “دامنه” IR و فاصله ثبت جزئیات ، دامنه موثر دوربین وجود ندارد.

بیشتر دوربین های فرض شده “۲۵ – ۳۵ متری” دارای محدوده نوری موثر نزدیک به ۵ متر هستند ، حتی گاهی اوقات این چنین نیست.

هم چنین:

فاصله ای که می توانید شخصی را شناسایی کنید با توجه به اینکه لنز بر روی دوربین قرار دارد تعیین میشود. ما در مورد انتخاب لنز دوربین در بخش دیگری از مقاله بحث میکنیم. به نظر میرسد بسیاری از افرادی که دوربین مداربسته میفروشند محدوده IR را با دامنه نوری موثر اشتباه میگیرند.

آنها یک محدوده IR میدهند و سپس ادامه میدهند که چگونه میتوان افراد را در آن فاصله شناسایی کرد. گول نخورید ، آنها اشتباه میکنند. مردم همچنین فکر میکنند هرچه دامنه IR بیشتر باشد عملکرد دوربین در شب بهتره. این نیز کاملاً درست نیست. حساسیت الکترونیک مورد استفاده بیشتر در عملکرد دوربین در نور کم تأثیرگذار خواهد بود.

چگونه کیفیت  در محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته را بالا ببریم

مهم ترین موردی که کیفیت دوربین مدار بسته را بالا میبرد، انتخاب لنز مناسبه، افزایش وضوح دوربین های شما میتواند به بهبود کیفیت تصویر کمک کند اما درصورتی که ابتدا اطمینان حاصل نکنید که دوربین به اندازه کافی بزرگنمایی شده ، وقت خود را هدر میدهید.

پرتاب پیکسل به سمت دوربین عکاسی با لنز ثابت مانند اینه که بخواهید خانه خود را با باز بودن درها و پنجره ها گرم کنید. اکثر مردم فکر میکنند که یک دوربین زاویه دید عریض میخواهند تا بیشترین پوشش را داشته باشد. این بزرگترین اشتباهیه که شما میتوانید مرتکب شوید و با این وجود چشمگیرترین دوربین های فروشی در فروشگاه ها یا سایر خرده فروشان ملی دارای زاویه دید گسترده هستند.

هم چنین: با دور شدن از زاویه دید دوربین ، پیکسل ها به سرعت از هم جدا میشوند و جزئیات کمی ضبط میشود. در وضوح D1 ، دوربین زاویه دید ۲٫۸ میلی متر ۹۰ درجه فقط میتواند کسی را که در فاصله ۱٫۵ متری آن قرار دارد شناسایی کند. حتی در HD 1080P این فقط به ۳ متر افزایش مییابد.

مثال: در یک تصویر با زاویه دید ۱۰۸۰P HD 2.1 مگاپیکسلی ، ما به صورت دیجیتالی بزرگنمایی میکنیم تا جزئیات بیشتری نشان دهیم. فرض کنید یک دوربین استاندارد ۰٫۴ مگاپیکسلی با وضوح D1 وجود دارد که هنگام نصب بزرگنمایی نوری را نشان میدهد. حتی اگر وضوح دوربین بسیار پایین تر باشد ، تنها ۵/۱ پیکسل از جزئیات بیشتری برخورداره. این اهمیت استفاده از لنز صحیح را نشان میدهد.

بیشتر بدانید: چگونه دوربین های مداربسته را از کار بیندازیم

میدان دید در محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته به چه عواملی بستگی دارد؟

محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته می توان گفت به فاکتورهایی مانند: – قالب سنسور – فاصله کانونی لنز – فاصله از اجسام بستگی دارد، بنابراین برای انتخاب یک میدان دید مناسب این فاکتورها را باید به درستی در نظر گرفت تا تصویری واضح و درست را داشته باشید و هم چنین تصویر دارای کیفیت مناسبی باشد.

خلاصه مقاله

محاسبه میدان دید دوربین مدار بسته – فاصله دید دوربین مدار بسته – فاصله کانونی دوربین مدار بسته – دوربین مداربسته تا چند متر فیلم میگیره – برد مفید دوربین مدار بسته چقدره؟ – چگونه کیفیت دوربین مداربسته را بالا ببریم – میدان دید دوربین مدار بسته به چه عواملی بستگی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *